Cmentarz

W niedalekiej odległosci od koscioła znajduje się cmentarz parafialny. W latach 80-tych nastąpiła jego modernizacja. Podzielono go na sektory, wytyczono i wykonano asfaltowe alejki oraz usystematyzowano układ nagrobków.

Całość stopniowo obsadzano krzewami, co w konsekwencji dziś daje schludny widok i nastraja do zadumy i modlitwy.

W 1987 wybudowano kaplicę cmentarną, nawiązującą do świątyni greckiej, którą zwieńczono kopułą z lunetkami. Wokół kaplicy ułożono kostkę i zasadzono ozdobne krzewy.

W 2000 umieszczono przed kaplicą kamienną kolumnę, a na niej statuę Zmartwychwstałego Chrystusa.

Na tutejszym cmentarzu spoczywają kapłani: w tym tutejsi proboszczowie: ks. Sebastian Zapała, ks. Józef Kowalski, ks. Wojciech Zabawiński; wikariusz ks. Julian Trybowski oraz tutejszy rodak: ks. Władysław Oleksiak, a także alumn Seminarium Duchownego w Tarnowie Józef Wiatr. Ciągłą pamięcią parafianie otaczają grób poprzedniego Proboszcza ks. Bronisława Pałysa (+14.04.1980r.) gorliwego, prawego i dobrego kapłana, który przez 33 lata Proboszczował w Zgórsku.

opracowanie: ks. Sylwester Dziedzic